Pyszny przepis

Jaką wybrać patelnię nieprzywierającą i jak o nią dbać?

Jaką wybrać patelnię nieprzywierającą i jak o nią dbać?

patelnia do grillowania

W kuchni bez patelni wprost nie dałoby się obyć, a jednak wielu wciąż nie wie, jak wybrać naprawdę dobra patelnię i jak o nią dbać. Jaką patelnię warto kupić? Na co zwrócić uwagę przy kupnie patelni? I jakie różnice są między najtańszymi patelniami, a droższymi, czy warto wydać więcej?

Jaka patelnia będzie odpowiednia dla nas?

Po pierwsze trzeba się zastanowić, do czego patelni potrzebujemy. Kiedyś każda patelnia była po prostu do smażenia, uniwersalnie, teraz powstała cała masa różnych modeli, a każdy do czego innego! W sklepach dostępne są nadal klasyczne patelnie nieprzywierające z klasycznym, prostym dnem i niezbyt wysokimi brzegami, jednak jest to tylko mała część tego, co możemy znaleźć na rynku! Jednym z ciekawych przykładów jest patelnie WOK do przygotowania dać azjatyckich i nie tylko. Z powodzeniem przygotujemy w niej każde polskie danie jednogarnkowe, czy sos do makaronu. Inną propozycją są patelnie grillowe, posiadające specjalne rowkowane dno. Idealna propozycja dla miłośników letnich dań z grilla. Niezależnie od pogody zorganizujesz ucztę grillową w domu. To nie koniec asortymentu, bo do dyspozycji mamy również patelnie do jajek, czyli tzw. dołkownice oraz patelnie do naleśników. Zdecydowanie przyda się osobna szafka na patelnie do kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze patelni?

Jeśli już znajdziesz odpowiedni rodzaj patelni warto zastanowić się nad jej budową. Tańsze patelnie będą miały zazwyczaj cienkie dno, co poskutkuje nierównomiernym grzaniem potrawy i może powodować przypalenie. Warto zwrócić uwagę na dno, ponieważ grube dno patelni jest zdecydowanie bardziej odporne na odkształcenia przy smażeniu w wysokich temperaturach. Dno patelni powinno być minimalnie wklęsłe, a dodatkowym atutem będzie specjalny system, który równomiernie rozprowadza ciepło. Kolejne, na co warto zwrócić uwagę to pokrywa, powinna być idealnie dopasowana do patelni i posiadać odpowietrznik, pozwalający na ujście nadmiaru pary. Dodatkową zaletą będzie również nienagrzewający się uchwyt. Co oczywiste, należy zwrócić uwagę także na wielkość patelni! Najlepiej mieć przynajmniej kilka rozmiarów, ale wszystko zależy od tego ile czasu spędzamy w kuchni i na ile osób posiłki przygotowujemy.

Czy patelnie aluminiowe nieprzywierające są zdrowe?

Najczęściej powielany mit o patelniach aluminiowych mówi, że szkodzą one zdrowiu. Mit ten pozostał po niegdyś popularnych patelniach z surowego aluminium, które uwalniały szkodliwe substancje i sprawiały, że jedzenie nabierało metalicznego smaku. Obecnie jednak takie patelnie są używane co najwyżej na biwak. Aktualnie stosowane patelnie aluminiowe posiada bezpieczne powłoki ceramiczne lub granitowe. Dodatkowo powłoka nieprzywierająca sprawia, że jedzenie nie przypala się i nie przywiera. Patelnia aluminiowa jest lekka, łatwa w manipulacji i dobrze przewodzi ciepło. Patelnia aluminiowa z powłoką nieprzywierającą poprawia komfort smażenia i zdecydowanie skraca czas spędzony w kuchni. Patelnie aluminiowe z powłoką nieprzywierającą są bardzo łatwe do mycia.

Jak czyścić patelnię nieprzywierającą?

W przypadku zdecydowanej większości patelni, odradza się mycie ich w zmywarce, ponieważ może to spowodować drobne uszkodzenia na powłoce. Najlepiej patelnie nieprzywierające myć ręcznie i nie należy przy tym używać szorstkich środków czyszczących, ani ostrych gąbek. Jak już wcześniej wspomniano – patelnie z powłoką nieprzywierającą bardzo łatwo umyć ręcznie. Jeżeli nie mamy w szafkach odpowiednio dużo miejsca, możemy patelnie przekładać specjalnymi silikonowymi lub filcowymi przekładkami, aby nie uszkodzić ich powłoki.

Patelnie do grillowania:

https://naczynia.olkusz.pl/patelnie-do-grillowania

Print Friendly, PDF & Email
Brak komentarzy.

Dodaj komentarz